Handcrafted illuminated nativity scene in classic Neapolitan style, with village and grotto.
The scenery is well finished in detail: on the lower floor, on the left, there is a two-level house with a space suitable for setting up a shop, while on the right is the grotto that houses the Nativity of the Landi Moranduzzo series of 10 cm.
A long staircase characterized by an imposing arch leads from the center towards a small church placed in an elevated position.
On the right, on the upper floor, there is another house in front of which a statue of the 6 cm series is placed.
The lights, powered by electricity, illuminate the entire village creating a charming atmosphere, while the use of moss and bark contributes to making the landscape realistic, with well-defined vegetation and rocky walls.
In the lower part of the nativity scene there are statues of the 10 cm series, whose actual height is about 9 cm.
The nativity scene will be shipped with the same number of figures shown in the photo; the figures may vary according to availability.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Width: | 60 cm |
| Depth: | 34 cm |
| Maximum height: | 45 cm |
| Door height: | 9 cm |
| Grotto height: | 14 cm |
| Arch height: | 14 cm |
| Landi Moranduzzo series statues: | 6 – 10 cm |
| Materials: | Wood, cork, moss |
| Power supply: | Electricity |





By buying this product you can collect up to