Handcrafted illuminated nativity scene in classic Neapolitan style, complete with Landi Moranduzzo series statues of 10 cm, with working water mill and pump for continuous water recirculation.
The scenery is well-finished in detail: on the lower floor, there is a large area attached to a stable, where a cow with calf is present, and the Nativity area with Landi Moranduzzo statues of height 10 cm.
Also on the lower floor is the water mill with collection tank and another area, ideal to use as desired to create a shop or a tool storage.
On the upper floor, there is a barn with hay bales and a balcony, where additional statues of the same series are placed.
The lights, powered by electricity, illuminate the landscape creating a suggestive atmosphere.
The use of moss and bark makes the landscape very realistic, with dense vegetation and surrounding rocky walls.
Remember that the Landi Moranduzzo series of 10 cm has a real height of about 9 cm.
The nativity scene will be shipped with the same quantity of subjects shown in the photo; the subjects may vary according to availability, always maintaining the same Landi Moranduzzo series.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Width: | 61 cm |
| Depth: | 40 cm |
| Maximum height: | 44 cm |
| Nativity stable height: | 19 cm |
| Cow with calf stable height: | 17.5 cm |
| Shop/storage arch height: | 12.5 cm |
| Balcony door height: | 9 cm |
| Water mill wheel diameter: | 11 Ø cm |
| Statue height: | 10 cm |
| Materials: | Wood, cork, and moss |
| Power supply: | Electricity |





By buying this product you can collect up to