Handcrafted nativity scene lit in classic Neapolitan style, complete with 10 cm Landi Moranduzzo series statues, with integrated mirror creating a marked depth effect.
The scenery is well-finished in detail and develops over multiple levels.
On the lower level, there is a space under an arch where the Nativity is placed; also at the bottom, there is a central entrance door with an icon hanging on the wall and an arched entrance leading to the inner courtyard, visible thanks to the mirror.
Inside the courtyard, a well, some trees, and a balcony are noticeable, amplifying the perspective effect given by the mirror.
Climbing the staircase leads to the upper floor with two houses equipped with balconies; on the top level, there is an additional balcony that completes the setting.
The integrated lights, powered by electricity, illuminate the landscape and make the scene more evocative, while the use of moss and bark contributes to giving realism to the walls and glimpses of the village.
The nativity scene will be shipped with the same number of subjects shown in the photo, all belonging to the Landi Moranduzzo collection.
The total number of figures remains unchanged, but the subjects may vary according to availability.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Width: | 50 cm |
| Depth: | 39.5 cm |
| Maximum height: | 53 cm |
| Nativity arch height: | 13 cm |
| Entrance doors and balconies height: | 8–12 cm |
| Court arch height: | 14 cm |
| Statues height h: | 10 cm |
| Power supply: | Electricity |







By buying this product you can collect up to