Handcrafted nativity scene illuminated in the classic Neapolitan style, complete with Landi Moranduzzo statues and featuring a working waterfall powered by electricity with a pump for continuous water recirculation, a windmill with rotating blades powered by electricity, and an oven with a fire effect light powered by electricity.
The scenery develops in height in a rocky environment articulated on multiple levels, approximately four, and is curated in the finest details.
On the lower level, at the center of the composition, there is a cave in which the Landi Moranduzzo Nativity statues of 10 cm height are placed.
On the right is the waterfall basin, originating from the second level, while on the left a long staircase leads to the upper floor.
On the second level, there is a dwelling and additional stairs leading to the third floor, where a shop with a working fire effect oven is located.
Near the shop, the last stairs lead to the fourth level, where the windmill with working rotating blades is located.
The lights, powered by electricity, illuminate the entire village creating a suggestive atmosphere.
The use of moss and bark makes the landscape very realistic, with dense vegetation and surrounding rocky walls.
The nativity scene is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss; some scenic parts are finished in resin.
Remember that the Landi Moranduzzo series of 10 cm has an actual height of about 9 cm.
The number of figurines remains unchanged compared to the photo, but the subjects may vary based on availability, always maintaining the same Landi Moranduzzo series.
Measurements:
| Width: | 60 cm |
| Depth: | 50 cm |
| Maximum height: | 65 cm |
| Door height: | from 5 to 7.5 cm |
| Height of basin (including rise): | 4 cm |
| Cave height: | 17 cm |
| Statue height: | 10 / 8 / 6.5 / 3.5 cm |
| Power supply: | Electricity |
| Materials: | Wood, cork, and moss |






By buying this product you can collect up to