Handcrafted nativity scene illuminated in classic Neapolitan style, complete with Landi Moranduzzo series statues of 10 cm, characterized by a working electric fountain with a pump for continuous water circulation.
The scenery is well-refined in detail: on the lower level, there is a space dedicated to the Nativity, where Landi Moranduzzo statues of 10 cm height are placed.
Also on the lower level is a working electric fountain and a house with a double entrance.
From the center of the composition, two staircases lead to the upper village, characterized by numerous well-finished houses, complete with doors, balconies, windows, and shutters.
The lights, electrically powered, illuminate the entire scenery, creating a suggestive atmosphere.
The use of moss and bark makes the landscape very realistic, with dense vegetation and surrounding rocky walls.
The nativity scene is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
The statues belong to the Landi Moranduzzo series of 10 cm, with an actual height of about 9 cm.
The total number of figures remains unchanged from the photo, but the subjects may vary based on the availability of the same series.
Measurements:
| Width: | 60.5 cm |
| Depth: | 40.5 cm |
| Maximum height: | 50 cm |
| Height of Nativity area: | 14 cm |
| Height of fountain basin: | 3.5 cm |
| Height of lower doors: | from 10 to 12 cm |
| Height of balcony doors: | from 9 to 11 cm |
| Materials: | Wood, cork, and moss |





By buying this product you can collect up to