Handcrafted nativity scene complete with Landi Moranduzzo 8 cm series statues, consisting of the grotto, house, and electric light with fire effect.
The scenery is well-finished in detail: the use of moss and bark makes the landscape very realistic, as it is dense with green vegetation and surrounding rocky walls.
On the right, there is a grotto with straw, where the Landi Moranduzzo 8 cm Nativity series is located.
The roof above the grotto is finished with terracotta tiles.
On the left, there is a stuccoed two-story house with a functioning fire next to it, where statues of recommended height 6-6.5 cm can be placed, thus playing with perspective.
Near the house, there is a hand-painted river with a depth effect.
This item is entirely made in Italy by skilled artisan hands, using wood, cork, and moss.
It is reminded that the Landi Moranduzzo 8 cm series has an actual height of about 7 cm.
It is also specified that the number of statuettes will always remain unchanged compared to the photo, but the subjects may be replaced with others from the same Landi Moranduzzo series based on availability.
Measurements:
| Width: | 37 cm |
| Depth: | 26.5 cm |
| Maximum height: | 30 cm |
| Door height: | 6 cm |
| Grotto height: | 13 cm |
| Statue height: | 8 cm |
| Material: | Wood, cork, and moss |
| Power supply: | Electricity |


By buying this product you can collect up to