Shopping Cart
There are no more items in your cart
Palestinian Nativity scene illuminated with bivouac powered by electricity. The scenery consists of several white houses arranged on different levels. On the right side, there is a small staircase leading to the building. In the center of the composition, there is a staircase leading to a structure topped by a dome aligned with the two lateral ones of the other houses. On the left, there is an additional house, preceded by a white tent held up by four poles, similar to the one that tops the house on the right. A palm tree stands out from the top, adding a touch of color to the scene. In the background, the rocky wall forms the backdrop with patches of moss scattered throughout the setting. The nativity scene is recommended for statues approximately 8-10 cm in height. It is made of moss, wood, and cork.
Dimensions:
| Base width: | 72 cm |
| Base depth: | 41 cm |
| Maximum height: | 45 cm |
| Niche arch height: | 14 cm |
| Door height: | 11-12 cm |
| Materials: | Various |
| Recommended for statues: | 8-10 cm |
| Power supply: | Electricity |







By buying this product you can collect up to