Handcrafted illuminated nativity scene in Neapolitan style featuring an electric working fountain in the foreground, with multi-level buildings rising behind that are very characteristic with laundry hanging on the balcony. The structure continues to the left where at ground level there is an arch with an oven and working fire inside. In addition to the staircase on the left that separates the buildings, there is another one on the right leading to an old temple, characteristic columns in front of which there is a space to place the nativity. The lights already provided with the nativity scene create an evocative atmosphere and illuminate the entire landscape, as well as the oven and the water play of the fountain. The article was entirely made in Italy by skilled artisan hands, using wood, cork, and moss and is suitable for statues of height 10 cm.
Dimensions:
| Width: | 82.5 cm |
| Depth: | 43 cm |
| Maximum height: | 72 cm |
| Upper portico height: | 13.5 cm |
| Lower arches height: | 16 cm |
| Columns height: | 23-25 h. cm |
| Door heights from: | 10-11-12 h. cm |
| Recommended for statues: | 10 cm |
| Material: | Various |




By buying this product you can collect up to