Nativity scene in Arabic style complete with lights and an electric fire-effect oven, as well as a battery-operated fiber optic starry sky. The structure is characterized by a village of multi-level white houses with classic flat roofs and domes. The scene is colorful thanks to the vegetation, as well as the typical tents placed in front of the house entrances. The Nativity scene is recommended for statues of height 10 cm. The article was produced by Italian artisans using wood, cork, and moss.
Measurements:
| Base width: | 61 cm |
| Base depth: | 43.5 cm |
| Maximum height: | 53 cm |
| Recommended for statues: | 10 cm |
| Cave height: | 15 cm |
| Height of porch with oven: | 15 cm |
| Height of doors: | 11-12 cm |
| Oven height: | 6 cm |
| Ladder height: | 16 cm |
| Materials: | Various |
| Power supply: | Electricity |




By buying this product you can collect up to