Palestinian nativity scene illuminated with low voltage lights powered by battery holder (2xAA), complete with figures from the Landi Moranduzzo series of 8 cm.
The scenery is composed of two residential units with large arched porticos; the Nativity is placed in the center while on the sides there are spaces usable as a shed or stable.
The walls with white stucco reveal the underlying bricks, creating a realistic and typical effect of the houses.
The nativity scene will be shipped with the same number of subjects shown in the photo, all belonging to the Landi Moranduzzo collection; the subjects may vary according to availability.
The Landi Moranduzzo series of 8 cm has a real height of about 7 cm.
It is handcrafted in Italy with polystyrene and wood.
Measurements:
| Width: | 40.5 cm |
| Depth: | 31 cm |
| Height: | 26.5 cm |
| Door height: | 9 cm |
| Portico height: | 12 cm |
| Figure height: | 8 cm |
| Power supply: | Low voltage |
| Material: | Polystyrene and wood |




By buying this product you can collect up to