Illuminated Palestinian complex composed of two housing units with arches overlooking large porches where you can, for example, place the Nativity and set up shops or stables. The lights are low voltage, operating with the included battery holder (2xAA); if preferred with electricity, the purchase of the power adapter available in the related products under the table would be necessary. The peculiarity of this Arab-style scenery is the white stucco walls from which bricks can be seen, and other pieces of the series are available in the related products to complete the village in the nativity scene. The product is entirely handmade in Italy with polystyrene, stucco, and wood and is recommended for figurines of 8 cm in height.
Dimensions:
| Width: | 40.5cm |
| Depth: | 31 cm |
| Height: | 26.5 cm |
| Door height: | 9 cm |
| Porch height: | 12 cm |
| Recommended for figurines: | 8 cm |
| Power supply: | Low voltage |
| Material: | Polystyrene-Wood-Stucco |






By buying this product you can collect up to