Handcrafted illuminated nativity scene with a waterfall complete with a pump for water recirculation powered by electricity, complete with statues from the Landi Moranduzzo series of 8 cm.
The nativity scene is composed of a two-level set design: at the base, a deep cave with rocky walls hosts the main scene, while on the left side, a stone-effect staircase leads to the upper level where there are more dwellings, including a shop recognizable by the presence of a wood oven.
On the right side, next to the cave, there is a functioning tiered waterfall.
The nativity scene will be shipped with the same quantity of figures shown in the photo, all belonging to the Landi Moranduzzo collection; the figures may vary depending on availability.
The Landi Moranduzzo series of 8 cm has a real height between 7 and 8 cm.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Dimensions:
| Base width: | 50 cm |
| Base depth: | 35 cm |
| Overhang length: | 7 cm |
| Real depth: | 42 cm |
| Maximum height: | 37.5 cm |
| Internal cave height: | 11 cm |
| Complete with statues: | Landi Moranduzzo series 8 cm |
| Material: | Wood, cork, and moss |




By buying this product you can collect up to