Nativity scene with illuminated mountain landscape, on the left there is a large cave where it is possible to place the Nativity, on the right a working waterfall powered by electricity with a fountain complete with a pump, while in the center the stairs lead to the houses on the heights. The nativity scene is recommended for statues with a height of 8 - 10 cm and was handcrafted in Italy with wood, cork, and resin. It should be noted that the rear part protrudes beyond the base by about 8 cm, therefore the maximum depth is 48 cm; it is also specified that the photo complete with figurines is purely illustrative.
Measurements:
| Base width: | 45 cm |
| Base depth: | 40 cm |
| Maximum nativity scene depth: | 48 cm |
| Height: | 45 cm |
| Cave height: | 17 cm |
| House entrance height: | 5-6 cm |
| Fountain basin height: | 4.5 cm |
| Recommended for statue height: | 8-10 cm |
| Power supply: | Electricity |
| Material: | Wood-cork-resin |



By buying this product you can collect up to