Neapolitan-style illuminated nativity scene in the center is a large waterfall flanked by two wide open buildings in which you can place, for example, the Nativity in the arched one and create a pizzeria or bakery in the square one, as inside there is a double oven with flame effect light. At the two ends, there is a fountain and a staircase leading to the upper floor residences characterized by large terraces. The fixtures and balconies arranged at different levels give dynamism to the structure, which is already well-finished with stuccoed walls and many small details. The waterfall and the fountain are complete with a pump, the fire is provided with light, and they are powered by electricity. The nativity scene is recommended for statues of 10-12 cm in height and was handcrafted in Italy with wood, cork, and moss. It is specified that all information relating to the statues that can be combined is available in the product details.
Measurements:
| Base width: | 75 cm |
| Base depth: | 51 cm |
| Height: | 51 cm |
| Ground floor arch height: | 14 cm |
| Square door height: | 15 |
| First floor door height: | 11 cm |
| First floor arch height: | 15 cm |
| Upper floors door height: | 10-10cm |
| Fountain basin height: | 4 cm |
| Waterfall basin height: | 7-5cm |
| Recommended for statue height: | 10-12 cm |
| Power supply: | Electricity |
| Material: | Wood-cork-moss |




By buying this product you can collect up to