Illuminated nativity scene at the center is a large waterfall flanked by two large open buildings: in the arched one is positioned the Nativity, while in the square one there is a double oven with flame effect light.
At the two ends, there are a fountain and a staircase leading to the upper floor dwellings characterized by large terraces.
The fixtures and balconies arranged at different levels give dynamism to the structure already well finished with stuccoed walls and many small details.
The waterfall and the fountain are complete with a pump, the fire is equipped with light, and they are powered by electricity.
The nativity scene is complete with 10 cm Landi Moranduzzo series statues and was handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
It should be noted that these statues have a slightly lower height than the series name, moreover, the item will be delivered with the same quantity of characters present in the images but the figures may vary based on availability at the time.
Dimensions:
| Base width: | 75 cm |
| Base depth: | 51 cm |
| Height: | 51 cm |
| Ground floor arch height: | 14 cm |
| Square door height: | 15 cm |
| First floor door height: | 11 cm |
| First floor arch height: | 15 cm |
| Upper floors door heights: | 10-10 cm |
| Fountain basin height: | 4 cm |
| Waterfall basin height: | 7-5 cm |
| Statue series: | Landi Moranduzzo 10 cm |
| Actual statue height: | 9 cm |
| Power supply: | Current |
| Material: | Wood, cork, and moss |








By buying this product you can collect up to