Handcrafted illuminated nativity scene with fountain and two caves. The scenery is lit by lights and at the center of the scene is a fountain complete with a pump for water recirculation, powered by electricity.
The scene is characterized by two caves: a larger one on the left, accompanied by stairs leading to the upper floor with houses, and a smaller one on the right.
It is handcrafted in Italy with natural materials like wood, cork, and moss.
The item is recommended for statues of height 8-10 cm.
Measurements:
| Base width: | 50 cm |
| Base depth: | 25 cm |
| Depth with rear overhang: | 38 cm |
| Maximum height: | 35 cm |
| Overhang length: | 8 cm |
| Height of larger internal cave: | 10 cm |
| Height of smaller internal cave: | 8 cm |
| Material: | Wood, cork, and moss |






By buying this product you can collect up to