Handcrafted illuminated nativity scene complete with statues from the Landi Moranduzzo series 8 cm, with a fountain equipped with a recirculation pump running on electricity.
The landscape is built on multiple levels: on the lower level, we find a cave, a fountain, and a staircase leading to the upper level where there are two constructions representing rather slender houses.
This nativity scene was made in Italy with wood, cork, and moss.
Please note that the item will be delivered with the same number of statues from the series mentioned above, but the subjects may vary based on availability at the time.
Additionally, it is noted that the actual height of the Landi Moranduzzo statues 8 cm is about 7 cm.
Measurements:
| Base width: | 34 cm |
| Base depth: | 27 cm |
| Depth with overhang: | 32 cm |
| Maximum height: | 39 cm |
| Cave height: | 13 cm |
| Fountain basin height: | 3.5 cm |
| Complete with statues: | Landi Moranduzzo series 8 cm |
| Material: | Wood, cork, and moss |




By buying this product you can collect up to