Handcrafted illuminated nativity scene with grotto, recommended for figurines with a height of 6 to 10 cm, to be purchased separately.
The scenery is structured on two rocky levels connected by a side staircase.
At the base is a wide grotto with faux brick walls, ideal for accommodating the Nativity.
The upper level hosts a rustic house with a sloping roof, embedded in the rock and accompanied by a small porch.
The lights are distributed between the grotto and the upper part, creating a warm and welcoming atmosphere.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Base width: | 26 cm |
| Base depth: | 19 cm |
| Maximum height: | 33 cm |
| Door height: | 7.2 cm |
| Grotto height: | 15 cm |
| With rear protrusion: | 6 cm |
| Materials: | Wood, cork, moss |
| Power supply: | Electricity |




By buying this product you can collect up to