Handcrafted illuminated nativity scene with a fountain complete with a pump for water recirculation, powered by electricity and recommended for figurines 6 to 10 cm in height, to be purchased separately.
The scenery is structured on multiple levels carved into the rock, with three rustic houses connected by four side and central staircases. At the base, there are two caves with faux brick walls, ideal for hosting the Nativity and other characters. In the central position, there is a fountain with a continuous water jet, set in a decorated wall.
The nativity scene is completed by lights distributed on all levels, illuminating the cave, the fountain, and the upper dwellings.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Base width: | 53.5 cm |
| Base depth: | 36 cm |
| Maximum height: | 49 cm |
| Door height: | 6-7.5 cm |
| Cave height 1st floor: | 12.5-17 cm |
| Cave height 2nd floor: | 9 cm |
| Basin height: | 3.5 cm |
| With rear protrusion: | 18 cm |
| Materials: | Wood, cork, moss |
| Power supply: | Electricity |




By buying this product you can collect up to