Handcrafted illuminated nativity scene with an electric working oven.
The scenery is developed on two rocky levels connected by a side staircase.
On the lower level, there is a cave suitable to accommodate the Nativity, next to an oven with a fire effect light that illuminates the environment, creating a warm and evocative atmosphere. The lower level is ideal for using figurines with a height of 8 cm.
The staircase leads to the upper level, where there are two rustic houses embedded in the rock, one of which is positioned on a slightly elevated level, creating depth and scenic movement. The upper level is ideal for figurines with a height of 6 cm.
The lighting is distributed along the paths and among the rocks, enhancing the volumes and details of the structure.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Base width: | 33 cm |
| Base depth: | 29 cm |
| Maximum height: | 37 cm |
| Depth with protrusion: | 36 cm |
| Protrusion length: | 43 cm |
| Cave height: | 13 cm |
| Oven floor height: | 4.5 cm |
| Recommended for statues: | 6-8 cm |
| Materials: | Wood, cork, and moss |




By buying this product you can collect up to