Complete nativity scene series 10 cm in resin, with waterfall and lights powered by electricity.
The scenography develops over multiple rocky levels, with two caves on the lower level, one of which is intended to house the Nativity.
In the center, there is a functioning waterfall that cascades between the rocks and gathers at the base, creating a natural and realistic effect.
On the left and right sides, there are staircases that connect the various levels, while at the top, a small village with houses immersed in greenery develops.
There is also a pen with sheep that enriches the pastoral scene.
Handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Width: | 60 cm |
| Depth: | 34 cm |
| Maximum height: | 44 cm |
| Height to the basin: | 3.8 cm |
| Nativity series: | 10 cm |
| Height of St. Joseph: | 10 cm |
| Height of Madonna: | 8 cm |
| Length of baby Jesus: | 3.5 cm |
| Materials: | Wood, cork, and moss |






By buying this product you can collect up to