Handmade illuminated nativity scene with a working oven, windmill, and stream powered by electricity, recommended for 10 cm statues.
The scenery develops in height over three rocky levels enriched by warm lights, creating a setting rich in depth and characteristic views.
At the base, there is a large arch with an illuminated oven with a fire effect light, next to a small balcony and a stream complete with a working pump for water recirculation.
From the lower level, you can access the upper floors via a long central staircase carved into the rocks, leading to terraces and rustic dwellings distributed throughout the structure.
A bridge connects the two central areas of the nativity scene and leads to the cave designed to house the Nativity, further enhancing the depth of the setting.
On each level, there are houses and architectural glimpses set into the rock, while on the top floor there is the working windmill, placed in the highest part of the landscape.
The nativity scene is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Base width: | 70 cm |
| Base depth: | 50 cm |
| Width with overhang: | 80 cm |
| Depth with overhang: | 58 cm |
| Maximum height: | 72 cm |
| Internal cave height: | 17 cm |
| Height to the tank: | 5 cm |
| Door heights: | 6.5-8 cm |
| For statues of: | 10 cm |
| Materials: | Wood, cork, moss |
| Power supply: | 220 V electricity |



By buying this product you can collect up to