Handcrafted nativity scene illuminated in the classic Neapolitan style, complete with Landi Moranduzzo statues, with an electric working fountain equipped with a pump for continuous water recirculation included.
The scenery is developed in height in a rocky environment and is well finished in detail: on the lower level there is a grotto where the Landi Moranduzzo Nativity statues of recommended height 10 cm are placed.
Adjacent to the grotto is the working fountain and, in the immediate vicinity, a staircase leading to the upper level, where an additional statue is present.
In the lower area, other statues of the same height of 10 cm are placed.
It is noted that the Landi Moranduzzo series of 10 cm has a real height of about 9 cm.
On the upper level is a dwelling with an open entrance door showing the interior, ideal for setting up, in front of which is placed a statue of 6.5 cm, which has a real height of about 5 cm.
The lights, powered by electricity, illuminate the village creating a suggestive atmosphere.
The use of moss and bark makes the landscape very realistic, with dense vegetation and surrounding rocky walls.
The nativity scene is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
The number of statuettes remains unchanged compared to the photo, but the subjects may vary based on availability.
Measurements:
| Width: | 50 cm |
| Depth: | 34.5 cm |
| Maximum height: | 48 cm |
| Door height: | 8 cm |
| Basin height (including rise): | 4 cm |
| Grotto height: | 17 cm |
| Statue height: | 6.5–10 cm |
| Materials: | Wood, cork, and moss |
| Power supply: | Electric |





By buying this product you can collect up to