Handcrafted illuminated nativity scene in classic Neapolitan style, featuring a water mill in the lower part and a windmill in the upper part.
The scenery is well-refined in details: on the lower floor, there is a large space bounded by an arched entrance, inside which it is possible to place Nativity statues of recommended height 10-12 cm, according to your tastes and preferences.
Also on the lower floor, there is the water mill with a hand-painted watercourse, very realistic in appearance, and a storage for straw or tools.
In the entire lower area, it is possible to place statues of the same recommended height.
From the lower part, a long staircase leads to the upper floor, where two houses overlook a large terrace and the windmill.
Also in the upper part, the use of statues of height 10-12 cm is recommended to maintain correct scenic proportion.
The lights, powered by electricity, illuminate the entire setting, creating a suggestive atmosphere.
The use of moss and bark makes the landscape particularly realistic, with dense vegetation and surrounding rocky walls.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measures:
| Width: | 50 cm |
| Depth: | 40 cm |
| Maximum height: | 58 cm |
| Cave height: | 17 cm |
| Door height: | 11.5-13.5 cm |
| Storage arch height: | 22 cm |
| Windmill blade size: | 16 cm |
| Water mill wheel diameter: | 10 Ø cm |
| Recommended for statues h: | 10-12 cm |
| Materials: | Wood, cork, and moss |




By buying this product you can collect up to