Handcrafted illuminated nativity scene with double-outlet waterfall complete with pump for water recirculation powered by electricity and fire with flame effect light, complete with statues from the Landi Moranduzzo series of 8 cm.
The scenery is detailed: on the lower level, there is a cave where the Nativity is placed, flanked by the waterfall and a staircase leading to the upper level.
On the upper level, there is also a fire with flickering light effect and an additional staircase leading to a house located at the top of the structure.
The electric lights illuminate the entire scenery creating a suggestive atmosphere.
The nativity scene will be shipped with the same number of subjects shown in the photo, all belonging to the Landi Moranduzzo collection; the subjects may vary depending on availability.
The Landi Moranduzzo series of 8 cm has a real height of about 7 cm.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Dimensions:
| Width: | 45 cm |
| Depth: | 39.5 cm |
| Maximum height: | 42 cm |
| Cave height: | 14 cm |
| Waterfall basin height: | 6-7 cm |
| Upper arch height: | 8 cm |
| Door height: | 4.5-5 cm |
| Complete with statues: | Landi Moranduzzo 8 cm |







By buying this product you can collect up to