Handcrafted nativity scene in classic Neapolitan style, illuminated with warm lights powered by electricity and panel with starry sky made of twinkling optical fibers, powered by batteries (2 AA batteries not included).
The scenery is carefully detailed and develops in height: on the lower floor there is a large area enclosed by an arch, ideal for placing the Nativity, with the possibility of inserting statues of recommended height 10-12 cm.
In the center there is a semi-open double-leaf wooden entrance door, while on the right there is the functioning water mill, complete with pump for continuous water recirculation, flanked by a long staircase leading to the upper floor.
The upper level hosts customizable spaces such as shops or depots, connected by a common terrace.
On the top floor, there is an additional balcony that completes the vertical development of the scenery.
The electric lights and the starry sky made of optical fibers help create a suggestive and scenic atmosphere. Moss and bark make the landscape realistic with dense vegetation and surrounding rocky walls.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Width: | 61 cm |
| Depth: | 49.5 cm |
| Maximum height: | 67 cm |
| Nativity arch height: | 15.5 cm |
| Lower floor door height: | 10-12 cm |
| Upper floor door height: | 10-16 cm |
| Terrace arch height: | 22.5 cm |
| Mill basin height: | 6 cm |
| Recommended for statues: | 10-12 cm |




By buying this product you can collect up to