Handcrafted nativity scene in classic Neapolitan style, complete with 12 cm statues from the Landi Moranduzzo series, illuminated with warm lights powered by electricity and a panel with a starry sky in optical fibers with a flickering effect, powered by batteries (2 AA batteries not included).
The scenery is detailed and develops in height: on the lower floor there is a large area delimited by an arch, where the Landi Moranduzzo Nativity is placed.
In the center, there is a double-leaf semi-open wooden entrance door, while on the right there is a working water mill, complete with a pump for continuous water recirculation, flanked by a long staircase leading to the upper level.
The upper level houses customizable spaces such as shops or storage, connected by a large common terrace.
On the top floor, there is an additional balcony that completes the vertical development of the scenery.
The electric lights and the starry sky in optical fibers create a suggestive atmosphere. Moss and bark make the landscape realistic with dense vegetation and surrounding rocky walls.
The nativity scene will be shipped with the same number of figures shown in the photo, all belonging to the Landi Moranduzzo collection; the figures may vary based on availability.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Width: | 61 cm |
| Depth: | 49.5 cm |
| Maximum height: | 67 cm |
| Nativity arch height: | 15.5 cm |
| Lower floor door height: | 10-12 cm |
| Upper floor door height: | 10-16 cm |
| Terrace arch height: | 22.5 cm |
| Mill basin height: | 6 cm |
| Statue height: | 12 cm |





By buying this product you can collect up to