Handcrafted nativity scene with working lights in Arabic style, featuring a large village meticulously detailed.
The set is well finished in detail: on the lower floor there is a large space where the Nativity can be placed.
There are also two arched entrance spaces usable for setting up shops or storages, a house and a staircase leading to the upper floor.
Here there are additional spaces with arched entrances, a balcony and the ruins of a house.
In the lower area, it is recommended to use 10 cm statues, while in the upper part, 8 cm statues, creating a correct perspective effect.
The mains powered lights illuminate the entire setting creating a suggestive atmosphere.
The desert setting is very realistic.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Dimensions:
| Width: | 85 cm |
| Depth: | 30 cm |
| Maximum height: | 50 cm |
| Nativity space height: | 19 cm |
| Lower arches height: | 11 cm |
| Lower doors height: | 10.5–12 cm |
| Upper arches/doors height: | 10 cm |
| Materials: | Wood, cork, and moss |



By buying this product you can collect up to