Complete nativity scene with statues, lights, and a waterfall powered by electricity and includes a pump.
The scenery is well finished in detail: on the right, there is a cave where the Nativity is placed, measuring 10-12 cm.
On the left, there is a working stream that develops on the heights and cascades downwards, where there is a pool outlined by a rock-effect wall.
A characteristic element is the lush green vegetation surrounding it, making the landscape very realistic.
The nativity scene includes statues from the 10-12 cm series.
The electrically powered lighting makes the landscape suggestive.
This item is entirely made in Italy by skilled artisan hands, using wood, cork, and moss.
Additionally, it is specified that the number of figurines will always remain unchanged compared to the photo, but the subjects may be replaced with others from the same series based on availability.
Measurements:
| Width: | 45 cm |
| Depth: | 30 cm |
| Maximum height: | 34 cm |
| Door height: | from 1 to 2.5 cm |
| Pool height: | 6 cm |
| Cabin height: | 16 cm |
| Statue height: | 10-12 cm |
| Material: | Wood, cork, and moss |
| Power supply: | Electricity |



By buying this product you can collect up to