Shopping Cart
There are no more items in your cart
Illuminated nativity scene with natural landscape and houses, electric-powered waterfall complete with pump. The scenery is well-refined in detail: on the right, there is a cave where you can place Nativity statues of recommended height 10-12 cm. On the left, there is a functioning stream that flows down the heights and cascades downward, where there is a pool outlined by a stone-effect wall. A characteristic element is the surrounding green and dense vegetation which makes the landscape very realistic. In the Nativity scene, it is always possible to place statues as desired, it is recommended to use those from the 10-12 cm series. The electric-powered lighting makes the landscape suggestive. The article is entirely made in Italy by skilled artisan hands, using wood, cork, and moss.
Dimensions:
| Width: | 45 cm |
| Depth: | 30 cm |
| Maximum height: | 34 cm |
| Door height: | from 1 to 2.5 cm |
| Pool height: | 6 cm |
| Recommended for statues h: | 10-12 cm |
| Material: | Various |
| Power supply: | Current |



By buying this product you can collect up to