Palestinian nativity scene illuminated with electric-powered bivouac, complete with Landi Moranduzzo historical costume statues of 10 cm.
The structure consists of multi-level dwellings with Arabesque features, connected by arches.
On the left, on the lower floor, there is a large semi-open space where the Nativity of the Landi Moranduzzo series of 10 cm is placed, next to a staircase leading to the upper levels where a large tent is located.
On the right side, behind a small wall, there is an electric-powered bivouac, covered by a wooden and fabric structure.
At the back, there is a rocky wall with a decorative palm that completes the setting.
The nativity scene is complete with Landi Moranduzzo historical costume statues of 10 cm, which have an actual height of about 9 cm.
The total number of statues remains unchanged from the photo, but the subjects may vary according to availability.
Measurements:
| Base width: | 72 cm |
| Base depth: | 41 cm |
| Maximum height: | 45 cm |
| Arch niche height: | 14 cm |
| Door heights: | 11-12 cm |
| Materials: | Wood, cork, and moss |
| Statues: | 8-10 cm |
| Power supply: | Electric |








By buying this product you can collect up to