Handcrafted illuminated nativity scene in Neapolitan style featuring an electrically powered working fountain in the foreground, behind which stand multi-level dwellings with characteristic hanging laundry on the balcony. The structure continues to the left where there is an arch at the ground floor with an oven inside, complete with working fire.
In addition to the staircase on the left that separates the dwellings, there is another on the right leading to an old temple, with characteristic columns in front of which the nativity is placed.
The lights already provided in the nativity scene create an evocative atmosphere and illuminate the entire landscape, in addition to the oven and the water play of the fountain.
The item was entirely made in Italy by skilled artisan hands, using wood, cork, and moss.
Note that the Landi Moranduzzo series cm 10 has a real height of about cm 9.
It is also specified that the number of figurines will always remain the same as in the photo, but the subjects of the same Landi Moranduzzo series may vary based on availability.
Measurements:
| Width: | 82.5 cm |
| Depth: | 43 cm |
| Maximum height: | 72 cm |
| Upper porch height: | 13.5 cm |
| Lower arches height: | 16 cm |
| Columns height: | 23-25 h. cm |
| Door heights from: | 10-11-12 h. cm |
| Statue height: | 10 cm |
| Material: | Various |







By buying this product you can collect up to