Shopping Cart
There are no more items in your cart
Enlightened village in 18th-century style characterized on the left by a large round arch where the Nativity scene is recommended to be placed, height 10 cm, or where you can recreate a craft shop using all the miniatures available in the dedicated category. On the upper floor, a lovely terrace to decorate perhaps with flower pots and where statues can be placed.
In the center of the staircases leading to the inner courtyard of the palace, in fact, from the very tall arch you can glimpse green shutters partially open on the upper floor and on the right, a functioning fountain already equipped with a pump for water recirculation.
Everything is set in a rocky landscape visible behind the houses.
The item was produced in Italy by skilled artisan hands and functions on electricity.
Measurements:
| Width: | 50 cm |
| Depth: | 40 cm |
| Maximum height: | 62 cm |
| Small arch height: | 15 cm |
| Large arch height: | 30 cm |
| Door height: | 14 cm |
| Recommended for statues: | 10 cm |
| Material: | Wood-Cork-others |
| Power supply: | Current |



By buying this product you can collect up to