Shopping Cart
There are no more items in your cart
Illuminated nativity scene with a starry sky made of fiber optics powered by batteries with touch activation. The nativity scene is composed of three caves of different sizes on the ground floor where you can place, for example, the Nativity or set up craft shops. On the left, there is a staircase leading to the mountain terrace where various illuminated houses and a castle at the top are located. The staircase is flanked by a dizzying waterfall, so the stream at the source crossed by a wooden bridge with a little sheep is also visible. The lighting makes this nativity scene truly very suggestive, the houses are powered by electricity, while the fiber optics of the sky work on batteries (3xAA not included). The item is recommended for statues with a height of 7-8 cm.
Measurements:
| Width: | 60 cm |
| Depth: | 34 cm |
| Maximum height: | 44 cm |
| Height to landscape: | 16-20 cm |
| Height of staircase: | 12 cm |
| Height of caves: | 10-13-17 cm |
| Recommended for statues: | 7-8 cm |
| Material: | Wood-Cork-Others |
| Power supply: | Electricity-Batteries |






By buying this product you can collect up to