Shopping Cart
There are no more items in your cart
Nativity scene in Arabic style characterized by a village of multi-level white houses with classic flat roofs and domes, the structure is well-finished with cork walls that mimic the effect of stone. The scene is colorful thanks to the lichens, vegetation, as well as the typical tents placed in front of the house entrances. In the foreground on the left, an arched door is carved into the staircase leading to the houses above, in the center a tent where, for example, the Nativity can be placed. On the right, a functioning fountain powered by current from which water flows. This piece is already complete with lights that will make your nativity scene even more suggestive. The item was produced by Italian artisans with wood and cork and is recommended for statues of 10 cm height.
Measurements:
| Base width: | 70 cm |
| Base depth: | 50 cm |
| Maximum height: | 43 cm |
| Recommended for statues: | 10 cm |
| Fountain height: | 4 cm |
| Door height: | 5-6 cm |
| Portico height: | 14 cm |
| Materials: | Various |
| Power supply: | Current |



By buying this product you can collect up to