Arabic style nativity scene complete with lights and an electric fire-effect oven, also featuring a starry sky with battery-operated optical fibers.
The structure is characterized by a village of white houses on multiple levels with classic flat roofs and domes.
The scene is enriched with vegetation and typical tents placed in front of the house entrances.
The item was produced by Italian artisans using wood, cork, and moss.
The nativity scene is complete with statues from the Landi Moranduzzo historical costume series of 10 cm, which actually measure about 8.5 cm.
Additionally, it will be delivered with the same number of statues as shown in the photo, but the subjects may vary depending on availability.
Measurements:
| Base width: | 61 cm |
| Base depth: | 43.5 cm |
| Maximum height: | 53 cm |
| Complete with statues: | 10 cm Landi historical |
| Cave height: | 15 cm |
| Height of porch with oven: | 15 cm |
| Door height: | 11-12 cm |
| Oven height: | 6 cm |
| Stair height: | 16 cm |
| Materials: | Wood, cork, and moss |
| Power supply: | Electric |





By buying this product you can collect up to