Village consisting of two housing units with a large arched porch where the Nativity is placed.
The peculiarity of this house is the walls with white stucco from which some bricks can be seen, and other pieces of the series are available in related products to complete the village in the nativity scene.
The product was made entirely by hand in Italy with polystyrene, stucco, and wood and is complete with Landi series 10 cm statues that actually measure 8.5 cm.
Please note that the item will be delivered with the same number of statues as shown in the photo, but the subjects may change depending on availability at the time.
The lighting is battery-operated (2X2032 already included) and can be activated via a dedicated switch.
Measurements:
| Width: | 40 cm |
| Depth: | 30 cm |
| Height: | 31 cm |
| Door height: | 8-10 cm |
| Recess height: | 12 cm |
| Recommended for statues: | 8-10 cm |
| Power supply: | Batteries |
| Material: | Polystyrene-Wood-Stucco |





By buying this product you can collect up to