Palestinian-style nativity scene consisting of multiple housing units connected by arches, the houses are typically white with flat roofs and domes. The structure is overall well-finished with walls that mimic the stone effect, and the scene is colored thanks to the lichens, vegetation, and tents placed at each entrance. On the left, in the foreground, an opening where you can place the Nativity, accompanied by a bivouac complete with fire effect light that perfectly simulates the glow of burning wood. In the center, a large square raised by a couple of steps and adorned with a well with a wooden structure, finally on the right a double faucet fountain. This piece is already complete with lights that, thanks to the fire and water play, will make your nativity scene even more evocative. The item was produced by Italian craftsmen with wood and cork, recommended for statues of 6-10 cm in height and operates on power.
Measurements:
| Length: | 100 cm |
| Depth: | 50 cm |
| Max height: | 40 cm |
| Cave height: | 13 cm |
| Stair height: | 6.5 cm |
| Central arch height: | 13 cm |
| Fountain basin height: | 6 cm |
| Door height: | 6-8-10 cm |
| Internal terrace height: | 2.5-3 cm |
| Square with well: | 24x20 cm |
| Recommended for statues: | 6.5-10 cm |
| Power supply: | Power |
| Material: | Wood- Cork |






By buying this product you can collect up to