Nativity scene with village illuminated by warm white LED lights in 18th-century Neapolitan style, with a working oven with fire effect light and moving mill. The scenery is made on two levels: on the lower level, there is a hut where statues of recommended height 10 h cm can be placed. In the center, there is a water mill working on current with a continuous water recycling pump; while on the right, there is a two-level house and a working oven on current with flame effect. On the upper level, there is an additional house where a shop can be set up or the space can be enriched to one's liking with miniatures and statues. It is specified that on the lower level, there is also an alley leading to the rear of the nativity scene, where the idea of the village takes shape thanks to the many houses with balconies and staircases. The nativity scene is handcrafted by skilled artisans in Italy using wood, cork, and moss. The item works on current and is equipped with two plugs.
Dimensions:
| Width: | 60 cm |
| Depth: | 49 cm |
| Maximum height: | 46 cm |
| Height of hut: | 17 h cm |
| Height of mill basin: | 6 h cm |
| Recommended for statues: | 10 h cm |
| Power supply: | Current |
| Material: | Wood-cork-moss |







By buying this product you can collect up to