Illuminated nativity scene with waterfall and working mill, the mountain landscape is characterized by terracing on different levels that allow for creating movement and emphasizing the perspective effect.
In the center, in the foreground, there is the waterfall from where the water flows that turns the mill, the movement is provided by a working pump for water recirculation powered by electricity.
To the left, a grotto, while to the right in front of the wooden gate a covered pergola under which the Nativity Landi series cm 10 is placed.
On the heights, there are many little houses and some little sheep.
The nativity scene made with cork wood and moss, is complete with lights powered by electricity.
It is noted that the Landi Moranduzzo series of cm 10 has a real height of about cm 9.
It is also specified that the number of figurines will always remain unchanged compared to the photo, but the subjects may be replaced with others from the same Landi Moranduzzo series depending on availability.
Measurements:
| Width: | 45 cm |
| Depth: | 30 cm |
| Maximum height: | 37.5 cm |
| Door height: | 12.5 cm |
| Grotto height: | 13 cm |
| Statue height: | 8-10 cm |
| Material: | Cork wood moss |
| Power supply: | Electricity |




By buying this product you can collect up to