Handcrafted nativity scene illuminated with electric working fire, complete with Landi Moranduzzo series statues of 8 cm.
The scenography depicts a village composed of two residential units with a large central arched porch where the Nativity is placed.
In the central unit, there is wood with a flame effect fire that enhances the setting.
The walls with white stucco reveal the underlying bricks, creating a realistic and characteristic effect.
The nativity scene will be shipped with the same number of subjects shown in the photo, all belonging to the Landi Moranduzzo collection; the subjects may vary according to availability.
The Landi Moranduzzo series of 8 cm has a real height of about 7 cm.
It is handcrafted in Italy with polystyrene and wood.
Measurements:
| Width: | 45 cm |
| Depth: | 30 cm |
| Height: | 33 cm |
| Door height: | 7.5-9 cm |
| Porch height: | 12 cm |
| Statue height: | 8 cm |
| Power supply: | Low voltage |
| Material: | Polystyrene and wood |







By buying this product you can collect up to