Illuminated nativity scene that reproduces a mountain landscape with a functioning waterfall in the center, complete with a pump; to the left, a mountain cabin, while to the right, a cave preceded by a bivouac with fire-effect light powered by electricity.
This nativity scene includes figurines from the Landi Moranduzzo 10 cm historical costumes series, of course, the item will always be provided with the same quantity of characters, but it should be noted that the subjects may change depending on availability.
The figures from the aforementioned series, Landi Moranduzzo 10 cm historical costumes, have a real height of about 8.5 cm.
The product was handcrafted in Italy using wood, cork, and moss.
Measurements:
| Width: | 77 cm |
| Depth: | 37 cm |
| Height: | 38 cm |
| Cave height: | 17 cm |
| Door height: | 7-9 cm |
| Staircase height: | 6.5 cm |
| Waterfall edge height: | 7 cm |
| Statue Series: | 10 cm Landi _Moranduzzo |
| Power supply: | Electricity |
| Material: | Wood-cork-moss |




By buying this product you can collect up to