Illuminated handcrafted nativity scene powered by electricity, complete with Landi Moranduzzo series statues of 6 and 8 cm.
The scenery depicts a landscape with a cave on the left where the Nativity is placed, while a central staircase leads to the upper part where three houses are located.
On the right, there is a second cave used as a workshop that enriches the setting.
The nativity scene will be shipped with the same number of subjects shown in the photo, all belonging to the Landi Moranduzzo collection; the subjects may vary according to availability.
The Landi Moranduzzo series of 8 cm has an actual height of about 7 cm.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Width: | 50 cm |
| Depth: | 24 cm |
| Height: | 32 cm |
| Cave height: | 10.5 cm |
| Door height: | 5.5-6.5 cm |
| Staircase height: | 13 cm |
| Statue height: | 6-8 cm |
| Power supply: | Electricity |
| Material: | Wood, cork, and moss |




By buying this product you can collect up to