18th-century Neapolitan village illuminated and equipped with a fountain, complete with a pump, powered by electricity.
The setting is divided into two levels, with two large arcades on the lower level, where shops can be set up, while on the upper level there are residences with balconies.
The nativity scene is complete with Landi Moranduzzo figurines series 10 cm.
Please note that the item will be delivered with the same number of statues as shown in the photo, but the subjects may vary depending on availability at the time.
The actual height of the Landi Moranduzzo figures in the 10 cm series is approximately 9 cm.
The item was produced by Neapolitan artisans using wood, cork, and moss.
Measurements:
| Width: | 60 cm |
| Depth: | 41 cm |
| Height: | 48 cm |
| Niche height: | 13.5 cm |
| Door height: | 11 cm |
| Plot height: | 7 cm |
| Statue series: | 10 cm |
| Power supply: | Electricity |
| Material: | Wood-cork-moss |





By buying this product you can collect up to