Nativity scene with illuminated mountain landscape, on the left there is a large cave where the Nativity is placed, on the right a working waterfall with a fountain complete with a pump for water recirculation, while in the center stairs lead to houses on the heights.
The nativity scene is completed by the presence of Landi Moranduzzo statues cm 10, it is specified that these statues have a slightly lower height compared to the name of the series (about 8.5 cm); furthermore, the item will be delivered with the same quantity of characters present in the images but the figures may vary based on the availability of the moment.
The product was handcrafted in Italy with wood, cork, and moss; it is highlighted that the rear part protrudes beyond the base by about 8 cm, therefore the maximum depth is 48 cm.
Measurements:
| Base width: | 45 cm |
| Base depth: | 40 cm |
| Maximum depth of the nativity scene: | 48 cm |
| Height: | 45 cm |
| Cave height: | 17 cm |
| Height of house entrances: | 5 - 6 cm |
| Height of fountain basin: | 4.5 cm |
| Statue series: | Landi Moranduzzo cm 10 |
| Actual statue height: | 8.8 cm |
| Power supply: | Current |
| Materials: | Wood, cork, and moss |




By buying this product you can collect up to