Handmade illuminated nativity scene with lion head fountain complete with pump for water recirculation powered by electricity, complete with Landi Moranduzzo series 8 cm statues.
The mountain landscape is characterized by a large cave on the left where the Nativity is placed, while in the center a staircase leads to houses on the heights and on the right there is the working fountain.
The nativity scene will be shipped with the same number of subjects shown in the photo, all belonging to the Landi Moranduzzo collection; the subjects may vary based on availability.
The Landi Moranduzzo series of 8 cm has a real height of about 7 cm.
The back part has a protrusion beyond the base of about 9 cm, bringing the maximum depth to 39 cm.
It is handmade in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Base width: | 40 cm |
| Base depth: | 30 cm |
| Maximum depth of nativity scene: | 39 cm |
| Height: | 39 cm |
| Cave height: | 15 cm |
| Entrance height of houses: | 4-4.5-5 cm |
| Fountain basin height: | 4 cm |
| Complete with statues: | Landi Moranduzzo 8 cm |
| Power supply: | Electricity |
| Material: | Wood, cork, and moss |




By buying this product you can collect up to