Shopping Cart
There are no more items in your cart
Nativity scene with illuminated mountainous landscape, on the left there is a large cave where the Nativity can be placed, on the right a lion head fountain functioning with complete power pump, while in the center the stairs lead to the houses on the heights. The nativity scene is recommended for statues of height 8cm and was handcrafted in Italy with wood, cork, and resin. It should be noted that the complete photo with statues is purely illustrative and it is highlighted that the back part protrudes beyond the base by about 9cm, therefore the maximum depth is 39cm.
Measurements:
| Base width: | 40 cm |
| Base depth: | 30 cm |
| Maximum depth of nativity scene: | 39 cm |
| Height: | 39 cm |
| Cave height: | 15 cm |
| Entrance height of houses: | 4-4.5-5 cm |
| Fountain basin height: | 4 cm |
| Recommended for statue height: | 8 cm |
| Power supply: | Electricity |
| Material: | Wood-cork-resin |


By buying this product you can collect up to