Illuminated nativity scene on multiple levels accessed by a large staircase flanked by a functioning waterfall powered by electricity and complete with a pump for water recirculation, on the left a workshop with a carpentry sign; while on the right a large open space where the Nativity is placed.
On the upper floor is a residence with a large terrace that, on the right, features a functioning flame effect oven.
The nativity scene is complete with statues from the 10 cm Landi Moranduzzo series and has been handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
It should be noted that these statues have a slightly lower height than the name of the series; furthermore, the item will be delivered with the same number of characters present in the images, but the figures may vary depending on availability at the time.
Measurements:
| Base width: | 50 cm |
| Base depth: | 50 cm |
| Height: | 52 cm |
| Arch height: | 13.5 cm |
| Height of house door 1st floor: | 9.5 - 8 - 9.5 cm |
| Height of waterfall basin: | 4 cm |
| Statue series: | Landi Moranduzzo 10 cm |
| Actual statue height: | 9 cm |
| Power supply: | Electricity |
| Materials: | Wood, cork, and moss |







By buying this product you can collect up to