Handcrafted nativity scene with lights, powered by electricity, complete with statues from the Landi Moranduzzo series, 8 cm.
The scenery depicts a village developed on a multi-level rocky structure.
The staircase on the right side leads to the upper part where there are several rustic dwellings, while on the left there is a large cave that houses the Nativity.
The nativity scene will be shipped with the same number of figures shown in the photo, all belonging to the Landi Moranduzzo collection; the figures may vary according to availability.
The Landi Moranduzzo series of 8 cm has a real height of about 7 cm.
It is specified that the setting has a rear overhang that adds 8 cm to the base, bringing the real depth to 38 cm.
It is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Base width: | 36 cm |
| Base depth: | 30 cm |
| Overhang length: | 8 cm |
| Real depth: | 38 cm |
| Maximum height: | 40 cm |
| Internal cave height: | 12 cm |
| Statue series: | Landi Moranduzzo 8 cm |
| Real statue height: | 7 cm |
| Material: | Wood, cork, and moss |




By buying this product you can collect up to