Handcrafted illuminated nativity scene with moving windmill and oven with fire effect light, powered by electricity, complete with statues from the Landi Moranduzzo series of 10 cm.
The scene is developed on multiple levels embedded in a rocky wall, with arches, shops, balconies, and staircases connecting rustic dwellings on staggered planes.
At the base, there is a portico in faux stone and a well, while the oven with flame effect light is located in the lower left area.
The working windmill is located at the highest part of the structure, surrounded by rocks and moss.
Complete with statues from the Landi Moranduzzo series, the nativity scene includes: the Nativity, an angel, three little sheep, six statues from the 10 cm series, four statues from the 8 cm series, three sheep from the 10 cm series, and three sheep from the 8 cm series.
The figurines from the 10 cm series have an actual height of about 9 cm, while those from the 8 cm series measure about 7 cm.
The total number of figures remains unchanged, but the subjects may vary according to availability.
The nativity scene is handcrafted in Italy with wood, cork, and moss.
Measurements:
| Base width: | 81 cm |
| Base depth: | 60 cm |
| Maximum height: | 71.5 cm |
| Ground floor door height: | 12.5 cm |
| Arch height: | 21 cm |
| Cave height: | 18.5 cm |
| With rear protrusion: | 5 cm |
| Materials: | Wood, cork, moss |



By buying this product you can collect up to